Schedule

Below is the provisional schedule. Please note that we expect participants attend all sessions, i.e. you should aim to be present from Monday morning to Friday afternoon.

There are two types of sessions, lectures and keynotes. Both sessions are delivered by eminent researchers; the difference is one of objectives. Lectures will provide brief introductions to key areas, structured around three questions: Why is this topic important? What are the central questions that have been addressed, what has been (or is being) debated?, What should be addressed in the next 10 years? Keynotes, on the other hand, will be more focused, generally addressing one key topic and providing an important look ahead.

Monday, July 23, Alte Aula
8.50 to 9.00 Opening remarks
9.00 to 10.30 Keynote: Ulrich Trautwein (University of Tübingen)
10.30 to 11.00 Coffee break
11.00 to 12.30 Nicole Ziegler (University of Hawai’i): Language learning and technology
12.30 to 14.00 Lunch (not included in registration)
14.00 to 15.30 Benjamin Nagengast (University of Tübingen): Randomized Controlled Field Trials
15.30 to 16.00 Coffee break
16.00 to 17.30 Akira Murakami (University of Birmingham): Analysis of learner corpora for L2 research
17.30 to 19.00 Keynote: João Costa (Secretary of State Education)
19.00 onwards Reception
Tuesday, July 24, Alte Aula
9.00 to 10.30 Keynote: Judit Kormos (Lancaster University): What role do low-level first language skills play in single and multimodal second language comprehension of young dyslexic and non-dyslexic learners?
10.30 to 11.00 Coffee break
11.00 to 12.30 Detmar Meurers (University of Tübingen): Computational linguistics and SLA
12.30 to 14.00 Lunch – not included in registration
14.00 to 15.30 Katharina Wendebourg (University of Tübingen): Cognitive foundations of language learning and teaching I
15.30 to 16.00 Coffee break
16.00 to 17.30 Dana Gablasova and Vaclav Brezina (Lancaster University): Corpora and SLA: Key conceptual and methodological issues
17.30 to 19.00 Keynote: Antonella Sorace (University of Edinburgh): Second language learning and first language attrition: seeing both the forest and the trees
Wednesday, July 25, Alte Aula
9.00 to 10.30 Keynote: John Williams (University of Cambridge): Implicit and explicit learning: interactions and synergies
10.30 to 11.00 Coffee break
11.00 to 12.30 Jason Rothman (University of Reading): Heritage Language Theory
12.30 to 14.30 Lunch (included in registration) and Poster Session
14.30 to 18.00 Excursion to Bebenhausen (prior registration required)
19.00 onwards Conference dinner in Tuebingen (prior registration required)
Thursday, July 26, Pfleghofsaal
9.00 to 10.30 Keynote: Rosemarie Tracy (University of Mannheim): How steady is the steady state?
10.30 to 11.00 Coffee break
11.00 to 12.30 Cristina Flores (University of Minho): Key questions in research on Heritage Language Development.
12.30 to 14.00 Lunch (not included in registration)
14.00 to 15.30 Aline Godfroid (Michigan State University): Cognitive foundations of language learning and teaching II
15.30 to 16.00 Coffee break
16.00 to 17.30 Marije Michel (Utrecht University): Trends and issues in task-based language teaching (TBLT)
17.30 to 19.00 Keynote: Jan Hulstijn (University of Amsterdam): An individual-differences framework for comparing non-native with native speakers: Perspectives from BLC Theory
19.00 onwards Stocherkahn (prior registration required)
Friday, July 27, Pfleghofsaal
9.00 to 10.30 Keynote: Robert DeKeyser (University of Maryland): Second language learning aptitude: not just important for learners
10.30 to 11.00 Coffee break
11.00 to 12.30 Ana Lúcia Santos (University of Lisbon): Empirical findings, problems and open questions
12.30 to 14.00 Lunch (not included in registration)
14.00 to 15.30 Tineke Brunfaut (Lancaster University): Language testing and SLA
15.30 to 16.00 Closing remarks